Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uwzględnienie szczególnej sytuacji rolników gospodarujących na glebach ciężkich i dostosowanie przepisów normy GAEC 6 do specyfiki produkcji rolniczej w szczególnych warunkach.
Rok 2023 jest dla rolnictwa bardzo trudny, a dramatyczna sytuacja rolników i producentów rolnych wynika przede wszystkim z braku stabilizacji dochodów rolniczych praktycznie we wszystkich obszarach produkcji rolnej.
Wymogi normy GAEC 6 dodatkowo utrudniają pracę rolnikom na glebach ciężkich. Uprawa kukurydzy związana jest ze zbiorem w listopadzie, a nawet w grudniu, w takich przypadkach głęboka orka jest jedynym skutecznym sposobem na zadbanie o prawidłową agrotechnikę. Ciężka gleba jest o wiele łatwiejsza do uprawy gdy w okresie zimowym zostanie w tzw. ostrej orce, a następnie po rozmrożeniu ulegnie rozkruszeniu.
W opinii Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej należy rozważyć również:
- wyłączenie ciężkich gleb z utrzymania okrywy,
- zmniejszenie okrywy zielonej do 50% gruntów, rozważenie rezygnacji z okrywy, gdy rośliną następczą po późno schodzących uprawach (np. kukurydzy) jest ponownie kukurydza bądź rośliny strączkowe,
- dopuszczenie w ramach okrywy mulczowania np. do końca listopada, a następnie umożliwienie orki zimowej,
- stosowania okrywy na okres od 1 października do 30 listopada.
Wprowadzenie powyższych zmian będzie miało korzystny wpływ na prowadzenie gospodarstwa, a w szczególności wschody roślin następczych.
Ponadto samorząd rolniczy województwa podkarpackiego zwraca się o zawieszenie na okres 3 lat normy GAEC 6, zawieszenie kontroli na ten sam okres lub wprowadzenie dobrowolności i zachęt w jej stosowaniu.
Przedstawiając powyższe zwracam się do Pana Ministra o rozważenie możliwości zmiany przepisów.