Samorząd rolniczy realizując wniosek zgłoszony podczas XII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Premiera w sprawie embarga nałożonego przez Ukrainę na polską wieprzowinę, która jest wysyłana przez Polskę jako dary do terenów objętych wojna.
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 9 czerwca 2022 r. dotyczące kwestii ograniczeń w wysyłce polskiej wieprzowiny do Ukrainy, uprzejmie przekazuję poniższe wyjaśnienia.
Z uwagi na występowanie w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) strona ukraińska od 2015 r., w miarę rozprzestrzeniania się choroby, wprowadzała zakaz eksportu wieprzowiny dla kolejnych województw (obecnie 13 województw jest objętych tym zakazem).
Inspekcja Weterynaryjna (IW) w ciągu ostatnich lat prowadzi intensywne rozmowy z władzami Ukrainy w celu zmniejszenia zakresu restrykcji, tj. dostosowania do stref wyznaczonych przez prawo UE. W maju br. temat ten był również przedmiotem rozmów ministrów rolnictwa obu krajów.
W rezultacie tych działań strona ukraińska wyraziła zgodę na przeprowadzenie procedury zmierzającej do uznania wobec Polski regionalizacji unijnej, co oznaczałoby zniesienie zakazu eksportu wieprzowiny wobec całych województw. Procedura warunkująca uznanie regionalizacji unijnej polega na przeprowadzeniu audytu w Polsce.
Pierwsza część inspekcji w formule on-line odbyła się w październiku 2021 r.
W świetle zapisów Wspólnego Oświadczenia Ministrów właściwych ds. rolnictwa podpisanego 16 maja br. strona ukraińska zobowiązała się uznać regionalizację na terytorium Polski pod kątem ASF do końca czerwca 2022 r.
Zgodnie z ustaleniami dwustronnymi, druga część inspekcji w formie wizyty na miejscu została przeprowadzona w pierwszej połowie czerwca br. Decyzja o zniesieniu ograniczeń dla polskich województw zostanie podjęta w zależności od wyników tej inspekcji.
Aktualnie Polska oczekuje na przesłanie przez służbę właściwą Ukrainy oficjalnej decyzji w sprawie regionalizacji ASF i w konsekwencji zniesienia wprowadzonych restrykcji w eksporcie.