Epidemia koronawirusa wiąże się ze zmianami w handlu. Rolnicy, a także zwykli obywatele podczas pandemii znacznie chętniej korzystają z Internetu by tam sprzedawać czy kupować produkty. Ograniczenia w handlu i zapowiedzi drożyzny spożywczej spowodowały, że wspólnie z Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Wojewodą Podkarpackim postanowiliśmy wyjść naprzeciw zarówno tym, którzy chcą sprzedawać swoje produkty z gospodarstwa, jak i tym którzy chętnie by je kupowali, gdyby tylko wiedzieli kto i gdzie chce je sprzedawać.
Dlatego też wspólnie stworzyliśmy portal Podkarpacki e-bazarek. Za pośrednictwem tego portalu każdy podkarpacki rolnik będzie mógł sprzedać swoje produkty, a konsument będzie mógł je kupować po cenach producenta, czyli pozbawionych marży – mówi Wiesław Lada dyrektor Podkarpackiej Izby Rolniczej. Portal ruszy od maja, w chwili obecnej dopracowujemy jego szczegóły.
Postanowiliśmy zareagować na potrzebę chwili – mówi Stanisław Bartman prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej, który bardzo popiera inicjatywę powstania portalu i dodaje, że teraz znacznie bardziej niż kiedykolwiek, wszyscy powinniśmy się wspierać nawzajem i mobilizować. Reagujemy na potrzebę i mam nadzieję, że na stworzonym przez nas nowym miejscu handlu skorzystają zarówno rolnicy, jak i konsumenci.
Korzystanie z portalu będzie bezpłatne. Za jego pośrednictwem rolnicy będą mogli sprzedać np. jaja, mleko, miód, wędliny ale też będą mogli sprzedać zboże, zwierzęta czy też maszyny rolnicze. Na platformie będzie również miejsce na handel produktami oferowanymi przez koła gospodyń wiejskich.
Pokrótce będzie to wyglądało tak. Rolnik który będzie chciał sprzedać swój produkt będzie musiał skontaktować się z administratorem portalu w PODR lub w PIR, który zamieści ogłoszenie rolnika na stronie. Konsument, który będzie chciał kupić produkt będzie mógł skontaktować się bezpośrednio z gospodarzem i z nim ustalić szczegóły transakcji lub będzie to mógł zrobić za pośrednictwem PODR. Założenie jest takie, że konsument odbierze kupiony produkt bezpośrednio z gospodarstwa lub z punktu wyznaczonego przez PODR. Takie punkty znajdować się będą w każdym powiecie. Możliwa będzie również wysyłka pocztowa niepsujących się produktów.
Demonstracyjna wersja strony ruszy w piątek, 24 kwietnia.