Informacje na temat pomocy i działań podejmowanych przez resort rolnictwa w związku z powodzią która wystąpiła na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
- Działania i pomoc KOWR
Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa, na wniosek Ministra Rolnictwa, będą koordynować przekazywanie gospodarstwom rolnym, które są poszkodowane w wyniku powodzi niezbędną pomoc w postaci pasz, zbóż oraz materiału siewnego i innych środków do produkcji rolnej. Będzie to pomoc kierowana pod konkretne zapotrzebowanie ze strony poszkodowanych gospodarstw. (KOWR realizuje zadanie poprzez spółki hodowli roślin i zwierząt nad którymi sprawuje bezpośredni nadzór).
- Utrzymanie bezpieczeństwa -kontrole
Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rejonach dotkniętych powodzią prowadzone będą kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności i pasz, ochrony zdrowia zwierząt oraz ochrony zwierząt
- Zwiększone zaliczki na dopłaty bezpośrednie
Rolnicy z terenów powodziowych będą w pierwszej kolejności otrzymywać zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich (od 16 października zaliczka do 70 proc. dopłat bezpośrednich i do 85 proc. na interwencje obszarowe i zwierzęce). Dokładne stawki dopłat znane będą już 30 września br., gdy ogłoszony zostanie na poziomie unijnym kurs euro, po którym przeliczane będą dopłaty bezpośrednie za 2024 r.
- Upraszczamy procedury dla płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR
Upraszczamy przepisy: w związku z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej w południowo-zachodniej części kraju, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało już rozporządzenie, na mocy którego rolnicy z tych obszarów zwolnieni są z obowiązku składania pisemnego oświadczenia o wystąpieniu siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. (uwaga: wcześniej takie oświadczenie mieli obowiązek składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
- Wniosek do KE o uruchomienie pomocy z rezerwy rolnej dla producentów rolnych w związku z powodzią
Minister Rolnictwa w dniu 17 września br. wystąpił do Komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi o uruchomienie przez KE nadzwyczajnej pomocy dla producentów rolnych, w celu zrekompensowania poniesionych przez nich strat z powodu powodzi. Po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów, informacje o wielkości poniesionych strat zostaną niezwłocznie przekazane do KE.
- Pomoc finansowa dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez powódź, nie wymagająca zmian ustawowych:
- Ulgi w podatku rolnym
zaniechanie ustalenia podatku lub jego poboru w całości lub w części; forma i zakres ulgi uzależniony od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym (na podstawie art. 13c. ustawy o podatku rolnym)
- Pomoc w opłatach składek KRUS
odroczenie terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także zmiana warunków spłat zadłużenia wobec KRUS
- Pomoc w opłatach na rzecz KOWR
odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży lub dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także umorzenia czynszu z tytułu umów dzierżawy (na indywidualny wniosek producenta rolnego).
Powyższe formy pomocy zostaną włączone do uchwały Rady Ministrów o programie pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez powódź, w celu jego notyfikacji w Komisji Europejskiej.
- Pomoc z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników
Dofinansowanie wyjazdów kolonijnych dla dzieci rolników (m.in. zielone szkoły) oraz dosprzętowienie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenów dotkniętych powodzią.
- Pomoc rybacka
Po dokonaniu oszacowania szkód, konieczne będzie podjęcie działań dedykowanych użytkownikom rybackim oraz podmiotom prowadzącym chów i hodowlę ryb m.in. odtworzenie zasobów oraz infrastruktury rybackiej.
- Inne działania ułatwiające poszkodowanym rolnikom powrót do prowadzenia działalności rolniczej (m.in. zwolnienia z opłat, rekultywacja gleb)
- zwolnienie z obowiązku ponoszenia opłat za wykonywanie badań gleb w okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych
- wydłużenie terminu na dostosowanie miejsc do przechowania nawozów naturalnych (we współpracy z Ministrem Infrastruktury)
- zwolnienie z ponoszenia przez rolników opłat, o których mowa w ustawie – Prawo wodne, za niewłaściwe przechowywania nawozów naturalnych oraz kiszonek (we współpracy z Ministrem Infrastruktury);
- w związku z pilną potrzebą przywrócenia żyzności gleb Minister Rolnictwa zawnioskuje do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o ponowne uruchomienie Programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.
- Prace legislacyjne w ramach KPO (działania wewnętrzne)
- Stworzenie w specustawie podstawy prawnej do wprowadzenia preferencyjnych warunków wsparcia i realizacji przedsięwzięć KPO dla rolników, przetwórców i gmin z terenów objętych powodzią, w tym np. wyższych stawek wsparcia i dłuższych terminów na realizację przedsięwzięć.
- Wprowadzenie preferencyjnych warunków wsparcia i realizacji przedsięwzięć KPO dla rolników, przetwórców i gmin z terenów objętych powodzią, w tym np. wyższych stawek wsparcia i dłuższych terminów na realizacje przedsięwzięć na podstawie ww. przepisów specustawy.
- Wprowadzenia zmian w inwestycjach KPO, za realizację których odpowiada MRiRW w ramach III rewizji KPO, w tym zwiększenie środków na inwestycje wodno-kanalizacyjne gmin z terenów wiejskich, wydłużenie o pół roku czasu na realizację inwestycji w rozwój retencji wodnej i infrastruktury wod-kan., zaproponowanie w ramach III rewizji KPO, w uzgodnieniu z MI, nowej inwestycji dot. odbudowy dróg i mostów na terenach wiejskich gdzie wystąpiła powódź oraz budowy dużych zbiorników retencyjnych i elektrowni wodnych.
- Ustanowienie dodatkowego wsparcia ze środków budżetu państwa na pokrycie wydatków gmin i rolników z tytułu VAT w przedsięwzięciach dot. infrastruktury retencji wodnej (B3.3.1) oraz wod-kan (B3.1.1.) KPO – wymaga zgody MF na zabezpieczenie środków za ten cel w budżecie państwa.
Kalendarz ostatnich działań:
- w województwach objętych powodzią 17 i 18 września br. odbyły się narady służb podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi tj. oddziałów wojewódzkich ARiMR, KOWR, IJHARS, PIORiN, Inspekcji Weterynaryjnej i Ośrodków Doradztwa Rolniczego. 17 września br. naradom w województwie opolskim przewodniczył podsekretarz stanu Adam Nowak, a 18 września br. w województwie dolnośląskim dyrektor generalny Bogusław Wijatyk.
- 20 września br. spotkanie odbędzie się na terenie województwa opolskiego i dolnośląskiego
- Na bieżąco KRiR dostarcza poszkodowanym gospodarstwom pasze objętościowe i treściwe, zboża, a także materiał siewny.