Około 400 firm z Polski i kilkunastu krajów zajmie ponad 63 tysiące metrów kwadratowych powierzchni – targi Agrotech zapowiadają się okazale i ciekawie. Wystawie technologii w dniach od 17 do 19 marca towarzyszyć będą warsztaty z najpotrzebniejszą wiedzą i spotkania ze znanymi w kraju rolnikami. Bilety na wydarzenie już można dostać.
Agrotech utrzymuje pozycję krajowego lidera wśród imprez wystawienniczych w halach. Marcowa wystawa zajmie 7 hal Targów Kielce o powierzchni 36 tysięcy metrów kwadratowych, 3 hale tymczasowe o powierzchni 12,5 tysiąca m2 oraz teren zewnętrzny ośrodka o powierzchni 15 tysięcy m2. W sumie wystawa będzie niewiele mniejsza od rekordowej z 2019 roku, kiedy zajęła 66 tysięcy metrów kwadratowych.
Wystawcy z Polski i kilkunastu krajów zaprezentują ofertę dla dużych i małych gospodarstw rolnych – od ciągników, przez kombajny i maszyny, urządzenia do obsługi, systemy zarządzania, nawigacje, po nawozy, środki ochrony, materiał siewny, pasze, środki dezynfekcyjne i wszelkie akcesoria. Z kolei w ramach trwających jednocześnie targów gospodarki leśnej Las-Expo zwiedzający zobaczą potężne pojazdy i maszyny do transportu i obróbki drewna, a także urządzenia do amatorskich prac.
Nowości targów Agrotech
Ciągniki i maszyny przywiozą światowi giganci, jak Case IH, Steyr, John Deere, New Holland, Deutz – Fahr, Zetor, Massey Ferguson, Fendt i Valtra. Zobaczymy też gamy ciągników marek Farmtrack, Landini, Solis, Iseki, LS, Kioti.
Polską premierą Case IH będzie największy w historii ciągników Puma – model 260 CVX Drive. Będzie też linia zupełnie nowych sadowników. Steyr po raz pierwszy w kraju pokaże ciągnik Absolut CVT. Przywiezie też traktory do prac w lasach. New Holland przyjedzie z modelem T7.300 niemal prosto spod igły. Fendt zaprezentuje ciągnik Vario siódmej generacji, w którym zastosowano najnowszy silnik opracowany z myślą o paliwach alternatywnych. John Deere pochwali się nowym modelem 6130M z intuicyjną dźwignią sterowania, która umożliwia ręczny i automatyczny wybór biegów. Nie braknie także potężnych kombajnów – najnowszy przywiezie Claas – Trion 250 o zaskakującej efektywności pracy.
Z traktorowych ciekawostek: na stoisku magazynu Agroprofil będzie można zobaczyć C-45 – ciągnik rolniczy produkowany w latach 1947–1954 przez Zakłady Mechaniczne Ursus. Będzie to model odrestaurowany ze szczegółami.
Z rozbudowanymi maszynami do uprawy przyjadą m.in. Maschio Gaspardo, Horsch, Dziekan, Kuhn, Agro-Masz, Dexwal, Jar-Met, Landstal, Unia, Pöttinger. Na stoisku Wanicki pojawią się najnowsze sadzarka i kombajn do ziemniaków o imponujących ładownościach wyprodukowane przez belgijską firmę AVR.
Nawozy, środki ochrony i nasiona
Kolejne stoiska zajmą producenci nawozów, środków ochrony roślin, biostymulatorów. Będą TimacAgro, Syngenta, Yara, AgroSorb, Invex Remedies, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria, Polcalc, Solmag Agro, Siarkopol. Nowością od Industrii będzie naturalne wapno granulowane do odkwaszania gleby. Nowe biostymulatory do stosowania także w rolnictwie ekologicznym zaprezentuje AgroSorb.
ProBiotics Polska przyjedzie z wyborem mikroorganizmów do zadań specjalnych. Danko Hodowla Roślin, Plantico, Centrala Nasienna z Kielc zaproponują odmiany nasion i materiał siewny. Piast z kolei przywiezie pasze dla każdej hodowli.
Rolnictwo precyzyjne i ekoschematy
Wystawę wzbogacą konferencje. W piątek, 17 marca zwiedzający będą mogli wziąć udział w debatach „Precyzyjnie o rolnictwie – nowa Wspólna Polityka Rolna”, organizowanej przez Wydawnictwo Plantpress. Będzie mowa o tym, jak nowe technologie wspierają polskie gospodarstwa rolne.
Zaś w sobotę i niedzielę, 18 i 19 marca, firma ProInvest Doradztwo Inwestycyjne zaprosi na warsztaty omawiające korzystanie z ekoschematów. Specjaliści określą, w jaki sposób wszyscy producenci rolni mogą uzyskać najwyższe dopłaty. Wszystkie konferencje zostaną przeprowadzone w hali E, w kapsule E3.
Spotkania ze znanymi w kraju rolnikami
Atrakcją Agrotechu będzie możliwość porozmawiania z rolnikami zaliczanymi do najpopularniejszych influencerów w branży rolniczej. Zwiedzający targi w sobotę spotkają się z Fit Farmerem Sebastianem Staniewskim, który także trenuje MMA, oraz Tomaszem Klimkowskim, znanym w sieci jako „swietokrzyskirolnik”. Tomek zyskał krajową rozpoznawalność po udziale w telewizyjnym show TVP1. W niedzielę od rana będzie można go spotkać na stoisku Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Las – Expo dla fachowców i amatorów
Targom Agrotech od 22 lat towarzyszą Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las – Expo. Ofertę tej wystawy wypełnią najnowocześniejsze maszyny i technologie, usprawniające codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw leśnych. Będą firmy cenione w branży, jak m.in. MHS, Wood – Mizer, Inter – Bis, Krpan, Wirex. W akcji goście targów zobaczą pilarki łańcuchowe znanych marek – Husqvarna i Stihl. Fachowcy będą rzeźbić w drewnie. Coś dla siebie znajdą także amatorzy – będą to m.in. pilarki łańcuchowe, które posłużą do przygotowania drewna do kominka. Na kolejnych stoiskach będzie można kupić sadzonki kwiatów, krzewów i drzew, także do ogrodów – zwiedzający będą mogli zrobić zakupy.
Bilety i godziny targów rolniczych w Kielcach
Targi Agrotech i Las – Expo potrwają w piątek, 17 marca od 10 do 16, a w sobotę, 18 marca i niedzielę, 19 marca od 9 do 16. Bilety dostępne są na stronie https://www.targikielce.pl/agrotech do czwartku, 16 marca. A w czasie wydarzenia będzie można je nabyć w kasach. Podkarpacka Izba Rolnicza informuje, że jest w posiadaniu bezpłatnych biletów wstępu na Targi Agrotech 2023 w Kielcach.