W dniach 29-30 września 2022 r. w Zegrzu Krajowa Rada Izb Rolniczych zrealizowała operację pn. „Plan strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”, która składała się z konferencji pod tym samym tytułem oraz warsztatów tematycznych. Operację zrealizowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Realizowana operacja skierowana była do 100 uczestników – rolników – liderów, przedstawicieli środowiska rolniczego, działających w strukturach wojewódzkich izb rolniczych, pracowników izb rolniczych z terenu całego kraju.
Celem konferencji i warsztatów było umożliwienie przedstawicielom środowiska rolniczego nawiązania bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami nauki oraz zapoznania się z najnowszą wiedzą i doświadczeniami nt. szans i możliwości jakie mają przed sobą gospodarstwa rodzinne w nowej perspektywie finansowej WPR, jak również upowszechnianie wiedzy z zakresu rozwiązań, które przyczynią się do podniesienia ich konkurencyjności.
W dniu 10 października 2022 r. Zarząd KRIR przekazał Wicepremierowi, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi H. Kowalczykowi wnioski wypracowane w ramach dyskusji podczas warsztatów na konferencji Krajowej Rady Izb Rolniczych w partnerstwie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN pn. „Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”, która odbyła się w Zegrzu w dniach 29-30.09.2022 r. Schemat II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Uczestnicy Konferencji uznali za najpilniejsze i konieczne zmiany w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027:
- Określenie definicji aktywnego rolnika w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027.
- Wprowadzenie do polskiego prawodawstwa ustawy o dzierżawie gruntów rolnych w obrocie prywatnym oraz z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
- Maksymalne dofinansowanie II filara WPR do 70% z budżetu krajowego na przykładzie Węgier.
- Zniesienie obowiązku utrzymania 80% okrywy zielonej jako warunkowości płatności podstawowej a wprowadzenie maksymalnie do 65% okrywy jako warunkowość.
- Weryfikację i urealnienie ekoschematów zaproponowanych w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027,
- Ze względu na brak aktów delegowanych i implementacyjnych UE, oraz rozporządzeń wykonawczych krajowych które są niezbędnym elementem uwarunkowań prawnych realizacji Krajowego Planu Strategicznego, należałoby odłożyć o jeden rok jego wprowadzenie.
Jednocześnie zwrócono się o podjęcie działań odnośnie zmian wskazanych w komunikacie Zarządu KRIR >>>